Yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili komposizyon

Atalarımız ne güzel söylemiş yazın başı pişenin kışın aşı pişer diye. Bizde bu atasözü ile ilgili bir kompozisyon yazmaya karar verdik. Ne demek şimdi yazın başı pişenin kışın aşı pişer demek. Hepimizin bildiği bir hikaye vardır. Ağustos böceği ile karınca hikayesi bu atasözü ile anlatılmak istenen de bu hikaye gibidir.

Yaz ayları çiftçilerin en yoğun olduğu dönemlerdir. Ürünlerini almak için en yoğun bakımı ve ürün hasatını bu zamanda yaparlar. Mesela bir elma bahçesi düşünün. Yaz aylarında bu bahçeye çiftçi ilaç atar, sulama yapar ve gübre vererek gerekli bakımlarını yapar. Bu şekilde sağlıklı ürünler elde eder.

Daha sonra bu ürünlerin toplanmasına sıra gelir. Sıcak hava demeden çiftçi ürünlerini depoya koyarak zamanla satar. Soğuk kış günlerinde ürü yetiştiremese bile depoya koyduğu elmaları satarak para kazanır ve evine ekmek götürür. Ancak yaz aylarında çalışmayan bir çiftçi ise ürün toplayamaz ve deposuna birşey koyamaz. Bu nedenle kış aylarında satacak bir ürünü olmadığı için parasız kalır ve evine ekmek alamaz.

Yaz aylarında çalışmayan ağustos böceği kış aylarında aç kalıyor

Yaz aylarında çalışmayan ağustos böceği kış aylarında aç kalıyor


Nasıl ki Ağustos böceği yaz aylarında çalışmıyor ve yuvasına yiyecek taşıyan karınca ile dalga geçiyorsa yazın çalışmayan çiftçide böyledir. Ağustos böceği gibi karıncanın kapısını çalar ve kendine yiyecek ister.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.