Yazının icadı insanoğlunun hangi ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır

Yazı herşey gibi insanoğlunun ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır. Sümerler tarafından icat edilen yazı insanlığın en büyük ihtiyaçlarından biriydi. O döneme kadar insanlar iletmek istedikleri mesajları resmederek yada hareketler ile iletiyorlardı.

İnsanlar gelecek nesillere, yada o anda bir başkasına birşeyleri anlatmak, önemli şeyleri aktarmak için arayış içerisine girdiler. İlk olarak hareketler ve konuşma ile bunu yapmaya çalışan insanlar yazılı bir aktarım aracını oluşturmak için uğraş verdiler.

Resimi uzun yıllar kullanan insanlar özellikle mağara ve tapınaklara olayları resmederek anlatmak istemişlerdir. Ancak resim yaparak olayları anlatmak oldukça zahmetli ve uzun bir işti. Bu nedenle insanlar arayış içerisine girerek yazıyı buldular.

Sümerler milattan önce 3200 yılında sistematik bir yazı şablonu oluşturarak mesajlarını bu şekilde oluşturdular. Yazı Sümerler vasıtasıyla tanındı ve çeşitli uygarlıklar kendi yazı sistemlerini oluşturdular. Ayrıca Sümerler devleti ilk yazılı kanunu oluşturan uygarlıktır. Bu onları tarihteki ilk hukuk devletide yapmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.