Yemek tuzu nasıl elde edilir

Bu günkü konumuz olan yemek tuzunun nasıl elde edildiğini ve sofralarımıza gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini hep birlikte öğrenelim.

Yemek tuzu sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan bir maddedir. Düşünün tüm yemeklere tuz atılmamış O yemeklerden bir tat yada lezzet alabilirmiyiz. İşte sofralarımızdaki bu tuzun ne kadar önemli olduğu apaçık ortada. Şimdi yemek tuzunun nasıl elde edildiğine bir bakalım.

Yemek tuzu sodyum klorür adıyla bilinen beyaz kristal yapıda olan bir bileşiktir. İnsanların temel ihtiyaçlarından olan tuz ticaret alanında da önemli bir yere sahiptir. Dünyanın her yerinde kullanılan tuz önemli bir ticaret maddesi olmuştur. Besin maddesi olmasının dışında bir çok alanda da kullanılabilir. Bunlara örnekler verecek olursak Dericilikte, hayvan besiciliğinde, su yumuşatma sistemlerinde ve kimya sanayisinde de kullanılmaktadır.

Peki nasıl elde edilir. Mineral çıkarma yöntemleri arasında en basit olanı tuzdur. Tuz elde etmenin en kolay yolu tuzla denilen göletlerdeki tuzlu suyu buharlaştırılarak elde edilebilir. Kaya tuzu ise yabancı maddeler içeren yataklarda yer altından parçalar halinde çıkartılır. Türkiye de tuz üretiminin büyük bölümünü İç Anadolu bölgesinde bulunan tuz gölü karşılamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.