Yemek yerken insanların hangi davranışları sizi rahatsız eder?

Bazı insanlar yemek yerken kendilerini kaybederek başkalarını rahatsız edecek şekilde davranırlar. Bu davranışlar kişinin ayıplanmasına, diğer insanların sofrayı bile terk etmesine neden olabilir. Yemek yerken bizi rahatsız edecek durumlar ise şunlardır.

  • Ağzı doluyken konuşan kişiler bizi rahatsız eder.
  • Ağız şaplatanlar bizleri çıldırtır.
  • Yemek esnasında sohbet edenler
  • Yemek yerken başka şeylerle uğraşanlar
  • Yemekte elindeki cep telefonu ile ilgilenenler
  • Bir sohbet esnasında konuşmayı dinlemeyenler

Bu tür davranışların hepsi bizlerin rahatsızlık duymasına neden olur. Unutmayalım ki yemek bir Allah vergisidir. Bu nedenle sofraya saygımız olmalıdır.

Yemek yediğimiz esnada başka şeylerle uğraşmak veya insanları rahatsız edici davranışlarda bulunmak oldukça yanlış bir durumdur. Hiç bir zaman ve hiçbir ortamda başkalarını rahatsız etmeye hakkımız yoktur.

yemek yeme kuralları maddeler halinde

Bu nedenle yemek sofrasına oturduğumuzda davranışlarımıza dikkat etmeli, kötü davranışlar sergileyen kişileri kibarca uyarmalıyız. Yemek yemek bir kültürdür ve bu kültür saygıyı hak eder.

Her inanışta verilen nimetler kutsaldır ve insanların bu nimetlere saygılı olması beklenir. İnançsız insanlar bile yedikleri yemeğe saygı duyarlar. Çünkü o yemeği hazırlayan kişi emek vermiştir. Elinin emeğini kattığı bu yemeklere olan saygımız bile doğru davranışlar sergilememize bir nedendir.

Benim kişisel görüşüm yapılan en büyük yanlış yemeği hazırlayan kişiye teşekkür edilmemesidir. Mutlaka yemeği hazırlayan kişiye teşekkür edelim, en azından eline sağlık anne demeyi ihmal etmeyelim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.