Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Yemek yerken uymamız gereken kurallar

Sizlere bugünkü yazımızda yemek yerken uymamız gereken kurallar hakkında bilgi vereceğiz. Kişi olarak uymamız gereken görgü kurallarına yemek yerken de dikkat edilmelidir.

Sofra kültüründe diğerlerini rahatsız etmemek adına birey olarak hal ve hareketlere dikkat edilmelidir. Her ülkenin sofra adabı ve kültürü elbette farklıdır lakin bazı belli başlı kurallar vardır ki bu kurallar herkes tarafından uygulanmaktadır.

Sofraya oturmadan evvel önce eller yıkanmalıdır. Sofra düzeninde ise önce büyükler ve bayanlar sonra diğerleri oturmalıdır.

Yemek yerken gereksiz boş muhabbet yapmaktan özenle sakınılmalıdır. Herkes tabağındaki yemeğiyle meşgul olmalı kimse kimseye laf atmamalıdır. Eğer çok önemliyse de ağzı doluyken konuşmamaya dikkat edilmelidir.

Yemekleri çiğnerken çok ses çıkarmamaya özen gösterilmeli, hatta çatal bıçak kullanırken de dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hangi yemekte nasıl yemek yenmesi gerektiği önceden öğrenilmeli bilinmiyorsa da yemek esnasında sessizce birine sorulmalıdır. Örneğin; balık yemek bir çok kişinin çok zor durumda kaldığı bir yemek türüdür. Ayıklaması oldukça zahmetli olan balıkları özellikle çocukların tabağını anne yada babası yardımcı olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.