Yemek yerken uymamız gereken kurallar

Yemek yerken uyulması gereken kurallar maddeler halinde;

 • Her yemekten önce mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
 • Sofraya diğer aile bireyleri ile birlikte oturmalıyız.
 • Yemek yerken büyüklerimizin yemeğe başlamasını beklemeliyiz.
 • Tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız.
 • Ağzımızda lokma varken konuşmamalıyız.
 • Sofrayı kirletmemeliyiz.
 • Yemeğe saygı göstermeli ve şükretmeliyiz.
 • Sofra hazırlanırken ve yemekten sonra sofranın toplanmasında yardımcı olmalıyız.
 • Yemeği hazırlayanlara teşekkür etmeliyiz.

Yemek yerken uymamız gereken kurallar hakkında bilgi vereceğiz. Kişi olarak uymamız gereken görgü kurallarına yemek yerken de dikkat edilmelidir.

yemek yeme kuralları maddeler halinde

Sofra kültüründe diğerlerini rahatsız etmemek adına birey olarak hal ve hareketlere dikkat edilmelidir. Her ülkenin sofra adabı ve kültürü elbette farklıdır lakin bazı belli başlı kurallar vardır ki bu kurallar herkes tarafından uygulanmaktadır.

Sofraya oturmadan evvel önce eller yıkanmalıdır. Sofra düzeninde ise önce büyükler ve bayanlar sonra diğerleri oturmalıdır.

Yemek yerken gereksiz boş muhabbet yapmaktan özenle sakınılmalıdır. Herkes tabağındaki yemeğiyle meşgul olmalı kimse kimseye laf atmamalıdır. Eğer çok önemliyse de ağzı doluyken konuşmamaya dikkat edilmelidir.

Yemekleri çiğnerken çok ses çıkarmamaya özen gösterilmeli, hatta çatal bıçak kullanırken de dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hangi yemekte nasıl yemek yenmesi gerektiği önceden öğrenilmeli bilinmiyorsa da yemek esnasında sessizce birine sorulmalıdır. Örneğin; balık yemek bir çok kişinin çok zor durumda kaldığı bir yemek türüdür. Ayıklaması oldukça zahmetli olan balıkları özellikle çocukların tabağını anne yada babası yardımcı olmalıdır.

1 Yorum

 1. Yemek her zaman saygıyı hak eden ve diğer sofra kişilerininde saygı gösterilmesi gerektiği bir sosyal faliyettir. Hepimiz yemek yeriz ve bu yemek esnasında davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir. İşte bu nedenle kendiliğinden ortaya çıkan bazı kurallar vardır. Bu kuralları listeleyecek olursak;

  1)Yemeğe saygı göstermeliyiz.
  2)Aile bireylerini yemek için beklemeliyiz.
  3)Yemeğe büyüklerin başlamasını beklemeliyiz.
  4)Sofrada konuşmamaya özen göstermeliyiz.
  5)Ağzımızda yemek varken konuşmamalıyız.
  6)Yemeği hazırlayan kişilere teşekkür etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.