Yer gök duayla ayakta durur sözünden ne anlıyorsunuz

Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz Yer gök duayla ayakta durur sözünden ne anlıyorsunuz araştırın dedi. Bende başladım araştırmaya. İlk olarak anne ve babama konu hakkındaki düşüncelerini sordum. Onlar ise bana en iyi açıklamayı ninemin yapabileceğini söylediler.

Nineciğim öğretmenimiz bize böyle bir ödev verdi ve bende araştırıyorum. Annem ve babam bana konu hakkında en iyi bilgiyi senin verebileceğini söylediler. Yer gök nasıl duayla ayakta durur anlatır mısın bana? Oda bana şunları söyledi.

Bak evladım;

Bu dünyanın ve evrenin mutlak bir yaratıcısı vardır. Bizim dinimizde bu yaratıcı Allah olarak kabul edilir. Başka dinlerde ise başka isimlerle anılır. Fakat hepsinde ortak bir nokta vardır ki bu düzeninin, yer yüzünün ve gökyüzünün bir yaratıcısı vardır.

İşte bu yaratıcı hassas dengeler ile yaşamı sağlamıştır. Eğer bir milimetrelik hesap yanlışlığı olsa dünyada yaşam sona erebilirdi. Bu kadar hassas bir düzen binlerce yıldır devam ediyor neden biliyor musun? Çünkü insanlar dua ediyorlar. Yaşamın devam etmesi için Allah’ın emir ve yasaklarına uyuyor ve ona verdiği nimetler için şükrediyorlar. Bu nedenle kıyametin kopmaması için dua ediliyor ve Allah bu sonu bu zamanlara kadar yaşatmadı. İşte bu nedenle bu hassas denge insanların Allah’a duaları ile gerçekleşiyor. Tabi ki Allah’ın bizlerin duasına ve ibadetine ihtiyacı yok.

Çünkü o birdir ve herkesten ve herşeyden güçlüdür. Biz ona şükretmek ve onun emir, yasaklarına uymak için dua ederiz. Hayırlı bir amel işleriz.

Ninemin bu söyledikleri beni hayretler içinde bıraksa da aradığım sorunun nihayet cevabını bulabildim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.