Yer kabuğu nelerden oluşur?

Dünyayı oluşturan katmanlar 5 çeşittir. Bunları dıştan içe doğru sıralayacak olursak; Hava küre, su küre, taş küre, ateş küre, ağır küreden oluşmaktadır.

Hava Küre: Dünyanın çevresini saran gaz karışımıdır. Diğer bir adıyla atmosfer denir.

Su Küre: Dünyada bulunan bütün sular su küre grubuna girmektedir. Denizler, göller, okyanuslar su küreyi oluştururlar.

Taş Küre: Üzerinde bulunduğumuz katmana verilen isimdir. Bir çok çeşit kayaçlardan oluşmaktadır. Üst kısımları toprakla örtülüdür. Düzlük ve çukurlardan oluşmaktadır. Kalınlığı her bölgede aynı değildir. Okyanusların dibinde doğru ince dağlık bölümlere doğru oldukça kalındır. Yer kabuğunun derinliklerine doğru inildiğinde sıcaklık git gide artar. Taş küre beş katman içinde en ince olanıdır.

Ateş Küre: Yer kabuğunun altında bulunur. Yanardağlardan çıkan lavlar bu tabakadan oluşmaktadır. Bu bölge aşırı sıcak olan bölgedir ve tüm maddeler erimiş halde bulunmaktadır.

dünyanın katmanları

Ağır Küre: Dünyanın merkezinde bulunur. Burada demir, nikel gibi yoğunluğu çok büyük olan maddeler bulunmaktadır. Çekirdeğin sıcaklığının 4000 – 45000 derecenin üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Bu sıcaklıkta bütün maddelerin buhar halinde olması gerekmektedir. Fakat büyük basınç altındaki çekirdeğin sıvı kalamayacağı ve katı durumda bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.