Yerçekimi olmayan bir yerde yaşamanın kolaylıkları

Yer çekimi olmayan bir yerde yaşamak bize bazı kolaylıkları da sağlayabilirdi. Örneğin kaldırmak ve taşımak için günümüzde zorlandığımız birçok şeyi hiçbir sıkıntı yaşamadan tek parmağımızla dokunarak hareket ettirebilirdik. Düşünsenize eviniz İzmirde evinizi parmağınızla iterek İstanbula götürüyorsunuz.

İstediğiniz herşeyi büyük küçük demeden ilerletmek fırlatmak, kaldırmak çok güzel olurdu. Yalnız bizim hareket etmemiz nasıl olurdu bu konuda bir fikrimiz yok. Ama dünyada yer çekimi olmasaydı yazımızda bunun zorluklarından bahsetmiştik. Bknz

Eğer yer çekimi olmayan bir yerde yaşamış olsaydık bugün kullandığımız birçok aracı kullanmak zorunda kalmazdık. Mesela büyük depolarda yükleri kaldırıp taşımak için kullanılan portif, günümüzde yükleri şehirler arası taşımak için kullanılan kamyonlar ve çok daha fazlasına gerek kalmazdı. Çünkü bu ağırlıkları çok kolay bir şekilde ilerletebilirdik.

yercekimi

yer çekimi olmayan bir yerde yaşamak


Ancak yer çekiminin olmadığı bu yerde yaşamak bazı sıkıntılarıda meydana getirebilirdi. Bunların başında elbette ki herşeyin havada asılı kalmasıdır. Yer çekimi bu nedenle bizim için hayati öneme sahiptir. Yer çekimi sayesinde doğa ve bitki örtüsü bulunmaktadır. Aksi halde havada uçuşan ağaçların arasında nasıl bir yaşam sürebilirdik ki?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.