Yerel saat hesaplaması nasıl yapılır

Bir yerde gün içinde güneşin gökyüzündeki konumuna göre belirlenen saate yerel saat denir. Dünya kendi ekseni etrafındaki 360 derecelik turunu 24 saatte tamamlar. Gün boyunca meridyenler(boylamlar) güneşin önünden 4 dakikalık aralıklarla geçer. Böylece her nokta güneşin karşısından farklı zamanlarda geçer ve aralarında zaman farkı oluşur.

Bir noktanın yerel saati, o noktanın geçen meridyene gün içinde güneş ışınlarının en büyük açı ile geldiği tam öğle vakti 12:00 ‘ye göre ayarlanır. Günün diğer zamanları da buna göre ayarlanır.

Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döndüğü için; güneş önce doğudaki noktalarda doğar ve batar. Bu yüzden doğudaki noktaların yerel saati daha ileridir.

İki boylam arasındaki zaman farkı 4 dakikadır.

Aynı boylam üzerindeki her yerde yerel saat aynıdır. Ancak doğu batı yönlü aralarındaki uzaklık arttıkça aralarındaki yerel saat farkı da artmaktadır.

Örnek verecek olursak; bir yerin saati verilip başka bir yerin saati sorulduğunda iki merkez arasındaki boylam farkı bulunur. Bulunan değer 4 dakika ile çarpılarak zaman farkı hesaplanır. Eğer istenilen nokta daha doğuda ise saati ileri olduğu için toplanır, daha batıda ise saati geride olduğu için çıkarılarak yerel saati hesaplanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.