Yerli malı haftasının kutlanmasının amacı nedir?

Yerli malı haftası her yıl 12 – 18 Aralık tarihleri arasında Ülkemizdeki tüm okullarda büyük bir neşe içerisinde kutlanan özel bir haftadır. Diğer bir adıyla tutum, yatırım ve Türk malları haftasıdır.

Yerli malı haftasının kutlanmasındaki asıl amaç tüketimin artmasıdır. Bu hafta süresinde çocuklara okullarda tutumlu olmanın ne demek olduğunu, bizlere sağladığı faydaları, parasını, malını ve eşyasını nasıl kullanması gerektiğini öğretilmektedir.Okullarda her yıl yapılan etkinliklerle gençler şiirler okuyarak, konuşmalar yapılarak yerli malına teşvik edilir.

Yerli malı haftasının kutlanmasına 2. dünya savaşı sonrasında oluşan kıtlığa karşı ve yabanı ülkelere doğru akan para akışını kesmek için o dönemin başbakanı olan İsmet İnönü tarafından 12 Aralık 1929 da bir konuşma yapılarak yerli malının öneminden ve tutumlu olmaktan bahsedilen bir konuşma yapıldı.

İlk olarak 1946 yılında kutlanan bu hafta günümüze kadar kutlanmaya devam etti. Görüldüğü gibi yıllardır kutlanan bu hafta geçmiş yıllarda çekilen sıkıntılara karşı alınan önlemlerden sadece biridir. Bundan sonrada gelecek nesillere bu haftanın önemini anlatarak yıllar boyunca kutlanması gerektiğinin önemle belirtmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.