“Yeryüzü, benim için mescid kılındı.” hadis-i şerifine göre bir Müslüman yakın ve uzak çevresine nasıl yaklaşmalıdır?

Peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinden biri şöyledir. “Yeryüzü benim için mescid kılındı.” Bu hadisten anlaşılması gereken insanların en büyük ibadetlerini ancak dünyada yapabileceğidir. Müslüman kimseler yakın yada uzak çevresine dikkatli bir şekilde yaklaşmalı ibadetlerine zarar verecek unsurlardan kaçınmalıdır.

Tüm insanlar yaşamlarından önceki hayatlarında melekti. İbadeti sağlam, cenneti hak eden bir insanın ahirette tüm meleklerden daha üstün olacağını görünce herkes insan olup dünyaya gelmek istedi. Bu nedenle biz insanlar çok şanslıyız. Yapmış olduğumuz iyi amel ve ibadetlerle birlikte ahirette Allah katında en yüce kimseler bizler olacağız. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz

İlk olarak Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak ibadetlerimizi eksiksiz bir şekilde yapmalıyız. Daha sonrasında iyi bir amel işlememiz gerekir. Çevremizde bulunan kimselere haksızlık etmemeli, onlarla hoşgörü içerisinde yaşamalıyız. İster yakın çevremiz isterse uzak kimseler olsun onlarında bir melek olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir.

Örneğin Peygamberimiz bir hadisinde şöyle demiştir.

“Sandım ki Allah komşuyu komşuya mirasçı kılacaktı”

Hadise göre yakın çevremizle ilişkilerimizin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Demek ki komşularımızın bizim üzerimizde büyük hakkı var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı çevremizle iyi ilişkiler kurmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.