Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu?

Bitkiler:  Dünyamız üzerinde yaşayan tüm canlıların besin ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan, atmosferdeki gazların dengesini sağlayan ve oksijenli solunum için gerekli oksijeni salgılayan doğal canlılardır.

Dünyada bitkilerin olmadığını düşünmek neredeyse imkansızdır. Tüm canlılar neredeyse bitkilerde doğrudan yararlanır. Hatta birçok canlı dolaylı olarak bitkilerden faydalanmaktadır.

Örneğin bir insanı ele alacak olursak bitkiler sayesinde besinlerimizi sağlarız. Bir mevye ağacından elma, armut gibi besinleri elde ederken başka bir ağaçtan kağıt, ahşap ürünleri elde ederiz. Günümüzde kullandığımız birçok nesne ağaç ürünlerinden elde edilmektedir.

Bu arada ağaç bir bitki türüdür.

Doğada yaşayan canlıların birçoğu bitkileri kendileri için barınma alanı olarak seçerler. Örneğin bir kuşu düşündüğünüzde ağaç kovuğuna veya dalına yuva yaptığını görebilirsiniz. Vahşi hayvanlar da bizler gibi bitkiler aracılığı ile beslenirler.

Bitkiler olmasaydı?

Bunu düşündüğümüzde dünyanın sonunun geldiğini söyleyebiliriz. Tüm canlılar için gerekli olan besinlerin yok olduğunu, atmosferdeki oksijen miktarının azaldığını hemen etkileriyle öğreniriz.

Bu durumda canlılar için yaşam alanları hızla yok olacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.