YERYÜZÜNDEKİ SU DÖNGÜSÜ

Dünyadaki su hareket eder ,bitkiler ve hayvanlar tarafından kullanılır,formu değişebilir fakat asla yok olmaz.Buna su döngüsü (hidrolik döngü) adı verilir.

YERYÜZÜNDEKİ SU DÖNGÜSÜ Konu başlıkları

Su döngüsünü oluşturan evreler ve bu döngüde suyun hareket etmesini sağlayan olaylar şu şekildedir:

1-Yoğunlaşma

Havadaki su buharının sıvı haline dönüşmesine denir.Yoğunlaşma bulutları oluşturduğu için su döngüsü açısından önemlidir.Çünkü bulutlar,suyun geri dönebilmesi için gerekli olan yağışı oluştururlar. Yoğunlaşma buharlaşmanın tersidir.Yoğunlaşmayı örnek verecek olursak; Buzdolabından çıkan soğuk bir su şişesi aldığınızda ve onu oda ısısnda bıraktığınızda şişe yüzeyinde görebilir şişenin nasıl terlediğini rahatlıkla izleyebilirsiniz.

2-Yağış

Kar ,yağmur, veya dolu olarak bulutlardan salınan suya yağış denir Atmosferde yoğunlaştığı atmosferik hava akımında kalmasının zorlaştığı durumda su buharından sonra yağış meydana gelir.

3-Toprağa Geçiş

Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar ve yeraltı sularını meydana getirirler.Toprağa sızan su miktarı toprağın eğimi bitkilerin miktarı ve tipi toprağın su ile doygun olup olmamasına bağlı olarak değişir.Yüzeyde büyük çatlak yarık veya deliklerin olması toprağın su geçişini de kolaylaştırır.

4-Yüzeysel Akıntı

Çok fazla yağış olduğunda toprak suya doyar ve suyun fazlasını alamaz.Bu kalan su toprağın yüzeyinden akar.Suyun toprağa içine gitmeyen kısmı yüzey suları olarak adlandırılır ve buzların erimesiyle de yüzeysel sular oluşur.

5-Buharlaşma

Suyun sıvı halden gaz veya buhar haline dönüşmesine buharlaşma denir.Araştırmalara göre okyanus,deniz,göller, ve nehirler atmosferdeki nemin yaklaşık yüzde %90 ‘nını sağlamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.