Yeterli ve dengeli beslenme nedir? niçin önemlidir?

Beslenmenin birinci şartı yeterli ve dengeli bir şekilde yapılmasıdır. Canlılar için hayati öneme sahip olan beslenme yanlış uygulandığında büyük tehlikeleri beraberinde getirir. Yeterli beslenme bireyin vücudunun ihtiyacı olan besinleri alması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise vücuda gerekli olan bu besinlerin sistemli ve belirli aralıklarla vücuda alınmasıdır.

Beslenme ancak yeterli ve dengeli bir şekilde yapılırsa insan sağlığı için önem arzeder. Beraber yapılması ile birlikte vücudumuzda bağışıklık sistemimiz güçlü olur aynı zamanda tüm organlarımız sağlıklı bir şekilde çalışır. Eğer yeterli ve dengeli beslenmezsek zaman içinde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve vücudumuz hastalıklara maruz kalır.

Dengesiz beslenme sonucunda en sık olarak obezite yani şişmanlık görülür. Vücudun dengesiz beslenmesi ile birlikte sağlıksız bir yaşam söz konusu olur. Ülkemizdeki bir çok insan dengesiz, yetersiz bir şekilde beslenmektedir. Bunun sonucunda bir çok hastalık yaygın olarak yurdumuzda görülür.

Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli ve dengeli beslenme hayati öneme sahiptir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.