Yıldızlar ve Gezegenler

Yıldızlar, çok sıcak gazlardan oluşmuş, dev, parlak toplardır.Yıldızlar büyüklüklerine ve sıcaklıklarına göre çeşitlilik gösterir. Güneş, orta büyüklükte bir yıldızdır. Güneş’in rengi beyazdır. Güneş’in sarı görünmesinin nedeni atmosferden geçerken ışınların kırılmaya uğramasıdır. Daha büyük daha sıcak yıldızlar mavimsi; daha küçük, soğuk yıldızlar kırmızımsıdır. Güneş’in aksine pek çok yıldızın yoldaşı vardır. Genellikle iki ya da daha fazla sayıda yıldız yörüngede birlikte dolanır.

Yıldızlar kendi ışıklarını yayarken, gezegenler yıldızlardan aldıkları ışıkları yansıtırlar.
Yıldızlar, kendi eksenlerinde dönerken gezegenler, bir yıldızın yörüngesinde dolanır.

Bir yıldız olan Güneş’in yörüngesinde dolanan sekiz gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Bunların Güneş’in oluşum sürecinde, dönme eksinindeki gaz ve tozların sıkışması ile meydana geldiği düşünülmektedir.
Güneş gibi başka yıldızların da yörüngelerinde bulunan gezegenleri vardır. Bu durum nedeniyle insanın aklına iki soru gelmektedir.

1.Dünya’ya benzer başka gezegenler var mı?
2.Uzay’ın derinliklerinde başka canlılar var mı?

Henüz cevap bulunamayan bu iki sorunun temel nedeni uzayın sonsuz olmasıdır.

Gezegen ve yıldızlar nasıl oluştu?

Yıldızlar ve gezegenlerle ilgili bazı kavram yanılgıları da vardır. Toplumda “Çoban Yıldızı” olarak bilinen gök cismi, Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan “Venüs”tür. Venüs bir yıldız olmayıp gezegendir.

Genellikle lirli kartoplarına benzetilen kuyruklu yıldızlar, buz ve tozdan oluşan küçük gök cisimleridir. Bir kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştığında buz erir, gaz ve tozdan oluşan dev, parlak bir kuyruk oluşur. Gökyüzüne bakıldığında kuyruklu yıldızın kuyruğu olarak nitelendirilen budur.

Bazı kuyruklu yıldızlar, Halley kuyruklu yıldızı gibi belirli bir sürede Güneş’in etrafını dolaşır. Bazıları ise beklenmedik şekilde ansızın ortaya çıkmaktadır.

YILDIZ KAYMASI NASIL OLUŞUR?

Gece gökyüzünü izlediğimizde bir yıldızın kayarak gözden kaybolduğunu sanabilirsiniz. Gördüğünüz olay yıldızın kayması değildir. Meteor denilen kaya parçaları Dünya atmosferine çarpar, parçalanırken ışık izi bırakır. İnsanların yıldız kayması olarak bildiği şey aslında bir meteorun parçalanmasıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.