Yiyecek ve içecek satın alırken sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Tüketen bir varlık olarak bizler her zaman yiyecek ve içecek satın almaktayız. Ancak aldığımız bu besinlerin sağlığımız için ne kadar zararlı olduğunu bazen düşünemiyoruz. Örneğin bir markete girdiğimizde günümüzde aklımıza ilk gelen kola ve cips ya da çikolata geliyor.

Ama bu ürünlerin bizlerin sağlığına doğrudan bir tehdit olduğunun farkında bile değiliz. Bunun farkına varan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yürüterek okul kantinlerinde kola, cips gibi birçok ürünün satışını yasakladı.

En sağlıklı besinler bizlerin büyüyüp gelişmesine katkı sağlayacak gıdalardır.

Aldığımız ürünlerin üzerinde yer alan içindekiler bölümünü incelemeli eğer bilgimiz varsa buna göre değerlendirmeliyiz. Herhangi bir bilgimiz yoksa doktorların, sağlık programlarının önerdiği ürünleri satın alabiliriz.

alış veriş

Hepimiz için faydalı olan et, süt gibi ürünleri de satın almadan önce dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  1. Besinlerin son tüketim tarihleri üzerinde yer alıyor mu? ve son kullanma tarihi geçmiş mi?
  2. Yiyecek ve içecekler temiz, sağlıklı koşullarda satılıyor mu?
  3. Yiyeceklerin üzerinde TSE, üretici firma gibi bilgiler yer alıyor mu?

İşte bu bilgiler bizlerin en iyi ve sağlıklı gıdaları tüketmemiz için önemli bilgilerdir. Tüm yiyecek ve içecek alış verişlerimizde bu makalenin ışığında faydalanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Yiyecek ve içecek satın alırken son kullanma tarihine , TSE damgasına , TSE markasının olup olmadığına , ürünün yapımında kullanılan maddelerin neler olduğuna , ambalajı açık , yırtık olmamasına , üretim tarihine dikkat etmeliyiz .

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.