Yontma taş devrinde yaşasaydık?

Düşünüyorum da yontma taş devri yada cilalı taş döneminde yaşasaydık hayatımız nasıl olurdu? O zaman ki insanlar da bizler gibi bir şekilde hayatta kalmayı başardı. Onların yerine kendimi koyarak yaşam biçimimi anlatan bir kompozisyon denemesi yapacağız.

O günün şartlarında yaşam hiçte kolay olmamıştır. İnsanlar gıda için az sıkıntı çekse de araç gereç üretimi konusunda büyük zorluklar yaşamışlardır. Bugünün teknolojilerinin olmadığı taş devri döneminde taşların yontularak kesici aletlere dönüştürülmesi ile hayatta kalma mücadelesi verilmiş olabilir. Bu kesici aletleri kullanarak canlıları avlayıp beslenme sağlanmıştır.

Barınma konusunda taşlardan yaptıkları taş evler içinde barınıp bu sayede iklim şartlarından kendilerini korumuşlardır. En azından ben öyle yapardım. Bugünü yaşayıp gören biri olarak o dönemde yaşamak herşeyi elinden alınmış bir insan olmak oldukça zordur.

Cilalı taşlardan ise barınağımızda kullanacağımız kap ve kacaklları yapmakta veya süs eşyaları yapmakta kullanabiliriz. Sanırım o dönemlerde yaşayan insanlar oldukça sade ve monoton bir yaşam sürmüşlerdir.

Mutlaka bizden daha mutluydular fakat biz yinede teknolojinin kıymetini bilmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.