Yumurtanın faydaları nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi yumurta yağ oranı düşük hayvansal bir besindir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez ve büyük küçük herkesin sevdiği bir besindir. Kaynatılarak pişirilen yumurtanın tok tutma özelliği de vardır. 1 adet yumurtada 5 gram gibi bir yağ bulunur. Yumurtada kalp damar hastalıkları için büyük önem taşıyan doymuş yağ oranı oldukça düşüktür. Yumurta ak ve sarısı olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Bir yumurtanın sarısında 213 mg kolesterol bulunmaktadır. Aynı durumu beyazı için söylemek mümkün değildir. İçerisinde yağ ve kolesterol yoktur.

chicken

Hayatımızda doğru olarak bildiğimiz yanlışlardan biriside besinlerdeki kolesterolün kandaki kolesterolü arttırdığıdır. Aslında kan kolesterolünün büyük bölümünü vücut tarafından üretilir. Kan kolesterolünün düzenlenmesinde beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek doğru şekilde beslenirsek uzun yıllar bu tür sorunlarla uğraşmak zorunda kalmayız.

Kolesterol yükselmesi, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıklarla boğuşan insanların haftada 2 adet yumurta tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.