yurdumuzdaki dağlık bölgeler neden soğuktur?

Yurdumuzda farkında olduğunuz gibi dağlık bölgelerde hava daha çok soğuktur. Dağlık bölgelerin daha soğuk olmasının aslında iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi güneş ışınlarının dağlık bölgelerden daha çabuk yansıması, bir diğeri ise dağların bölgenin iklimini doğrudan etkilemesidir.

Yer küre güneşten gelen ışınlarla değil yerden yansıyan ışınlar ile ısınmaktadır. Bu nedenle güneş ışınları dağlık bölgelerde daha yüksek kesimlere düştüğü için erkenden geri dönerek ısıtma işlemini tam olarak yerine getiremez. Hatta bunu rakamla bile gösterebiliriz. Her 100 metre yükseklik çıkıldıkça sıcaklık 0.5 derece düşmektedir.

Bunun en güzel örneğini ise dağların üzerindeki karlardan görebilirsiniz. Yükseklerde havanın soğuk olması nedeniyle karlar uzun süre erimez ve bölgeyi de bu karlar soğuturlar.

Yurdumuzda dağlık bölgeler bölgenin güneş görmesini azaltarak iklimine de etki etmektedir. Örneğin Bursa ovası çevresinin dağlarla kaplı olması nedeniyle yazları çok sıcak, kışları ise bir hayli soğuktur.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.