Yurdumuzun doğal hayatını ve bitki örtüsünü korumak için neler yapmalıyız?

Yurdumuzun doğal hayatını ve bitki örtüsünü korumak gelecek nesillerin güzel bir dünyada yaşaması için büyük önem arzeder. Peki doğal hayatı ve bitki örtüsünü korumak için neler yapmalıyız? Elbetteki ilk olarak kendi üstümüze düşen sorumlulukları bilmeli daha sonra toplumsal kurallara uymamız gerekir. Peki bize düşen görevler nelerdir?

İlk olarak bizler birer birey olarak doğal hayatı ve bitki örtüsünü korumak için doğayla dost olmalıyız. Kullandığımız ürünlerin atık maddelerini çöp kutularına geri dönüşüme uygun bir şekilde ayırarak atmak doğal hayatı korumak için en iyi başlangıçtır. Daha sonra ise bitki örtüsünü korumak için yerleşim yerlerini doğaya ve canlılara zarar vermeyecek şekilde kurmamız gerekir. Ayrıca yerleşim alanları bitki örtüsüne elverişli olmayan kırsal ve çorak alanlar üzerine kurulmalıdır ki yeşil alanlar korunabilsin.

Bizler birey olarak bitkilerin çoğalması ve korunması adına etkinliklere katılmak zorundayız. Evlerimizde yakmış olduğumuz ısınma ürünleri doğa dostu olmalıdır. Örneğin kömür ve odun gibi doğaya zararlı ürünler kullanmak bitki örtüsüne ve doğal hayata zararlar verir.
dogalhayat
Toplumsal olarak yapmamız gerekenler ise bilinçlenmemiz ve her bireyin kendi görevlerini yerine getirilmesi sağlanmasıdır. Sanayileşme ve üretim yaparken doğa ve bitki örtüsü tehdit edilmemeli atık maddelerin arıtılarak doğaya katılması sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde gelecek nesiller için tertemiz bir dünyayı bırakabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.