Yurdumuzun Yeraltı kaynakları ile ilgili yazı

Yurdumuz yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin bir coğrafya üzerine kuruludur. Öyle ki ülkemizde çıkarılan yeraltı kaynakları oldukça çeşitlilik göstermektedir. Yeraltı kaynaklarımızın başında petrol, bor, altın, krom gibi madenlerimiz gelir. Ayrıca ülkemiz kömür üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Ayrıca ülkemiz yeraltı kaynaklarının en önemlisi olan su konusunda da dünya liderlerinden biridir. Ülkemizde petrol olmadığı düşünülse de dış nifakların oyunu olduğu son yıllarda ortaya çıkarılmıştır. Örneğin 1991 yılında bir firmanın açmış olduğu kuyuda petrol yok denilerek kapatılmış fakat günümüzde o kuyuya bakıldığında yüksek kalitede petrol olduğu ortaya çıkmıştır.

Hatta uydudan çekilen resimlerde yeraltı kaynakları görülebilmektedir. Bu resimlere göre ülkemiz bir petrol okyanusunun üzerinde durmaktadır. Bunu söyleyen ise Rusya Dışişleri Bakanıdır. Konumuza dönecek olursak ülkemizde çıkarılan belli başlı madenleri yazalım.

Demir: En çok Doğu Anadolu bölgesinden çıkarılmaktadır. Özellikle Divriği ülkemizde çıkarılan demirin %80’ini karşılamaktadır. Endüstride en çok kullanılan maden türüdür.
yeralti kaynaklarımız
Bor: Dünya bor rezervlerinin %80’ini Türkiye topraklarında bulunmaktadır. Alternatif yakıt olarakta kullanılabilen bor metalin güçlendirilmesi içinde kullanılır.

Kömür: Dünya liderlerinden biri durumundayız. Ayrıca kömür sanayinin en önemli gereksinimlerindendir. En çok Batı Karadeniz bölgesinden ve Güney Marmaradan çıkarılmaktadır.

Krom: Kaliteli bir maden olup kaplamacılık ve çelik üretiminde yaygın olarak kullanılır. Kütahya, Eskişehir ve Bursada yaygın olarak bulunur.

Bakır: En çok kullanılan madenlerden biridir. Erzurum, Artvin, Kütahya ve Rize gibi illerimizde bolca bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.