Yurtta barış dünyada barış örnek olarak anlatınız

Barış dünyanın heryerinde kıymeti bilinmeyen fakat olmadığında toplumların geleceğini tehlikeye atan toplumsal bir kavramdır. Mustafa Kemal Atatürk barışın önemini Yurtta barış dünyada barış sözüyle en iyi şekilde anlatmıştır. Bir eylem yada fiil en küçük yapıdan başlayarak büyür, gelişir ve her yere yayılır. Barışta böyle bir kavramdır. İnsanın kendinde başlayıp yurdun tüm yanına yayılır. Daha da büyür dünyayı sarar.

Günümüzde dünyanın her yerinde savaşlar sürmekte olsa bile insanların ortak temennisi barıştır. Barış öylesine bir kavramdır ki insana huzur ve mutluluk verir. Özellikle genç nesil ve çocuklar için barış hayati öneme sahiptir. Savaş ortamında büyüyen gelecekten umudu olmayan nesiller ancak ve ancak başarısız olurlar. Bu nedenle geleceğimizi garanti altına almak istiyorsak hepimizin barışa katkısı olmalıdır. İnsanlar birbirlerini dil, din, ırk gözetmeksizin sevmeli ve saymalıdır. Ön yargılarımızı yendiğimiz anda yurtta barış zaten kendiliğinden oluşacaktır.

Bugünün Türkiyesinde çeşitli nifaklar barışa kastetmek istese de bilinçli bireyler olarak buna fırsat vermemeliyiz. Dünyada barışın sağlanmasını istiyorsak öncelikle kendimizle, çevremizle barışı sağlamalıyız.

Barışı örneklendirmek gerekirse ailede kardeşler arasında illa ki tatsızlıklar yaşanır. Yaşanan bu üzüntüler sadece o iki kardeşi değil diğer tüm aile bireylerini de üzmektedir. Ama bu iki kardeş herşeyi unutup yeniden barışırsa huzur tüm aileyi kapsar. İşte yurtta barış dünyada barış sözüde bunu anlatmaktadır. Barışa destek olmak için çevremizle, dünyamızla barışık olmalıyız.

Ayrıca barışla ilgili diğer yazılarımız olan
savaşın ve barışın toplum üzerindeki etkileri
barışın insanlık için önemi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.