Zaman ölçme birimlerinin birbirine dönüştürülmesi

Zamanın ölçülmesinde dünyanın hareketi esas alınmaktadır. Dünyanın kendi ekseni etrafında tam dönmesi bir günü oluşturur. Dünyanın güneşin etrafında tam bir dönüşüde bir yılı oluşturur. Günümüzde zamanı ölçme iki şekilde sınıflandırılır. Bunlar takvim ve saat olmak üzere iki çeşittir.

Takvim de;

1 Gün = 24 Saat
1 Ay = 30-31 gün
1 yıl = 12 ay 365 gün
1 asır= 100 yıldan oluşmaktadır

Saat de;

1 dk = 60 sn
1 sa = 60 dk
1 sa = 3600 sn
1 sn = 100 santisaniye
1 sn = 60 salise den oluşmaktadır.

Günümüzde saatler dijital ve analog olmak üzere iki çeşittir. İlk saatlerin yapılmasında güneşten yararlanılmıştır. Yere saplanan bir çubuğun gölgesinin uzunluğundan, kısalığında faydalanılarak zaman belirlenmiştir. Ve bunun adına da güneş saati denmiştir. Güneş saatleri kış aylarında güneşten yararlanılamadığı için yerine su saati yapılmıştır. Hatta geceleri de zamanı görebildikleri için bunun adına gece saati denmeye başlandı. İlerleyen yıllarda su saatinin yerini zamanı daha ayrıntısıyla gösteren kum saatleri almıştır.

indir (2)

Görüldüğü gibi geçmişten günümüze kadar zaman ölçmede bir çok saat icat edilmiştir. Zaman hayatımızın bir parçasıdır eğer saatler olmasaydı hayatımız bir karmaşanın içine girebilirdi. okula, işe sürekli geç kalır hayat boyu birçok olumsuzlukla karşılaşırdık.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.