Zararlı alışkanlıklarla nasıl mücadele ederiz?

Zararlı alışkanlıklarla nasıl mücadele ederiz? Günümüzde zararlı alışkanlıklara her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Zararlı alışkanlık denildiğinde aklımıza ilk olarak sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklar gelse de zararlı alışkanlıklar bunlarla sınırlı değildir.

Yalan söylemek, kötü davranışlar sergilemek, israf etmek, lüks yaşamak gibi birçok olayda zararlı alışkanlıkların başında gelir. Hatta bu son saydıklarımız ile mücadele etmek sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerle mücadeleden daha zordur.

Zararlı alışkanlıklarla mücadele etmenin püf noktaları;

İlk olarak bu alışkanlıklarla mücadele etmek için güçlü bir iradeye sahip olmamız gerekir. Alışkanlığın bizim için zararlı olduğunu ve çevremizdeki kişilerinde bundan etkilenebileceği aklımızın bir köşesine not etmeliyiz. Çünkü bu alışkanlıkla karşılaştığımızda aklımızdakini düşünerek daha kuvvetli bir iradeye sahip olabilir.

Sigarayı bırakan kişiler genelde bu şekilde yaparlar. Sigaraya verdiğim parayla evime yiyecek alabilirim ve çocuklarımı mutlu edebilirim. Bugün farkında olmasam bile sigara sağlığımı doğrudan etkileyecek ve beni bir gün hastanelere düşürecek. O gün geldiğinde çocuklarım ve eşime muhtaç duruma düşeceğim en kötüsü de onları yüzüstü bırakacağım.

İşte bu düşünceleri aklımıza koyarsak ve alışkanlığın bizle karşılaştığında hatırlarsak ona hayır diyebiliriz.

Zararlı alışkanlıklarla mücadele etmenin diğer bir yolu da sağlık hizmetlerinden faydalanmaktır. Gerek psikolojik gerekse tedavi şeklinde destek alarak zararlı alışkanlıklarla mücadele edebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.