Zeytinyağı sofralarımıza gelene kadar hangi aşamalardan geçer

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında yer alan zeytinin bizlerin sofralarına gelene kadar hangi aşamalrdan geçtiğini biliyormuyuz. Bu günkü yazımızda bunları sizlere anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak zeytinler toplanır ve bu işlem günlerce sürebilir. Daha sonra içindeki dallar yapraklar pislikler ayıklanarak yıkanır ve sıkılmaya hazır hale getirilir. Paslanmaz çelikten yapılmış olan silindirler sayesinde zeytinler ezilir ve hamur haline gelir. Daha sonra bu hamur halini alan zeytinler yoğrulma işlemine tabi tutulur. Daha sonra bu hamura azar azar su ilave edilir. Bu işlem yağ moleküllerinin bir araya toplanmasını sağlar.

Hamur 20 dk ile 40 dk arasında yoğurulur.İşlem çok uzun sürerse daha az yağ çıkar. Ayrıca hava ile temas edeceğinden dolayı yağın kalitesini etkileyebilecek durumlar ortaya çıkar. Yoğurma sisteminde oksitlenmeyi önleyici zararsız bir gazla dolu tanklar kullanılır. Bu yöntem sayesinde çıkacak olan yağın lezzet ve kalitesi artar. 27-28 dereceye kadar ısıtılır. Bu sıcaklıkta sıkma işlemine soğuk sıkma adı verilir. Daha sonra hamur santrafüj makinesine koyularak yüksek hızda döndürülerek yağ ve su ortada birikir. Yağ ve su daha sonra birbirinden ayrıştırılır.

Yağ daha sonra rafine edilir. Bu işlem asitliğini ve acılığını azaltmada yardımcıdır. Ağartma işleminde klorofil ve karotenoit kullanılır. Bunlar sayesinde zirai ilaçlar temizlenir. Yağ şişelenip nakledilmeden hemen önce bozulmaması için 18 derecede muhafaza edilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.