Zigot nedir nasıl oluşur?

Bu günkü konumuz olan zigot’ un ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlatmaya çalışacağız.

Embriyonun geliştiği ortam ve bu ortamda embriyo için oluşan plasenta, Zigotun embriyoyu oluşturması döl yatağında meydana gelir. Zigot, embriyoyu oluşturmak için mitoz bölünmeler geçirir.

Zigot, mitoz bölünme ile öncelikle iki hücreli, daha sonra dört hücreli ve sekiz hücreli olacak şekilde katlanarak hücre sayısını arttırır. Oluşan bu hücre yığını küreye benzeyen bir şekil alır.

Daha sonra hücreler kenara çekilerek içi boş topa benzeyen bir şekil alır. İlerleyen evrelerde bazı bölgelerdeki hücreler ise içe doğru çökmeye başlar. Bunun sonucunda hücre tabakaları oluşur. Bu tabakalar, dış deri, iç deri ve orta deri olarak adlandırılır. Gelişmenin ileri evrelerine doğru bütün dokular bu tabakalardan meydana gelir.

Zigotun arka arkaya bölünmeler geçirmesiyle oluşan embriyo, anne karnında plasentada gelişmesini tamamlar. Embriyonun beslenmesi ve gelişimi için plasenta oldukça elverişli bir yapıdır.

Embriyonun besin alış verişi plasenta tarafından sağlanır. Plasenta, bebek doğana kadar anneden besin ve oksijen taşıma görevine sahiptir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.