Zihni Derin kısa hayat hikayesi ve tarıma katkıları

Zihni Derin türk tarımına önemli katkılar sunan ve tarımın gelişmesine önemli katkılar sunan bir isimdir. Zihni Derinin kısa hayat hikayesi ve tarıma katkıları hakkında bilgi.

Zihni Derin kısa hayat hikayesi

Muğla’da 1880 yılında dünyaya gelmiş olan Zihni Derin 1897 yılında Muğla İdadisini bitirmiştir. Daha sonra öğretimine 1900 yılında Selanik Ziraat mektebini sonrasında ise 1904 yılında Halkalı Ziraat Mektebi Alisini bitirdi. 1905 yılında ise Aydın ili maden ve orman Muamelat katipliği görevine başladı. Türkiyede bu vesile ile çay üretimi için gerekli adımları attı. Bir ara öğretmenliğe geri dönse de temel adımların başında o yer aldı. 25 Ağustos 1965 yılında Ankarada vefat etti.

Türk tarımına katkıları

Ali Rıza Bey’in Karadeniz Bölgesinde üretimi canlandırmak için ve çaycılığın yapılabileceğini belirttiği rapor doğrultusunda çay üretimi için fidanlıklar kurulmasını sağladı. 1923 yılındaki bu çalışmalarında çay ve narenciye çiftliklerinin kurulması için Rize’ye gitti. Karadenizdeki incelemelerinde ise bazı insanların Gürcistandan getirdiği çay bitkilerini süs bitkileri olarak diktiklerini ve çok iyi geliştiğini gördü. Daha sonra Batumdan getirdiği tohum ve fidanları hakla dağıttı. Gerekli ilgiyi göremeyince Rize Vilayeti ile Borçka Kazasında; Fındık, Portakal, Limon, Mandalina, Çay Yetiştirilmesi kanunu çıkardı.

zihni derin

Zihni Derin Karadeniz Bölgesinde çay ve narenciye üretiminin mimarlarındandır


Zihni Derninin türk tarımına katkılarıyla ilgili düşünceleriniz

Tarımın gelişmesi için çaba sarf eden Zihni Derin Karadeniz bölgesinde çay ve narenciye üretimi için elinden gelen çabayı göstermiştir. Gerek çalışmaları gerekse kanun teklifi ile bu düşüncesini hayata geçirmiştir.

Mehmet Ali Kağıtçı kısa hayat hikayesi

Sayfa 64 Cevapları

Ziraat Mühendisi-Tarım
Makine Mühendisi-Otomotiv-Sanayi
Arıcılık-Arıcılık
Aşçı-Gıda
Balıkçı-Gıda
Orman Mühendisi-Ormancılık
Turist Rehberi-Turizm
Fabrika İşçisi-Sanayi
Makina Teknikeri-Sanayi, Otomotiv
Maden Mühendisi-Madencilik
Veteriner-Hayvancılık
Orman İşçisi-Ormancılık
Otel müdürü-Turizm
Hemşire-Sağlık
Çiftçi-Tarım
Çoban-Hayvancılık
Orman İtfaiyecisi-Ormancılık
Öğretmen-Eğitim
Madenci-Madencilik
Bankacı-Ticaret

Yaşadığım yerde ise

Bilgisayarcı-Bilişim
Simitçi-Gıda
Manav-Esnaf

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.